Pánevní dno podporuje močový měchýř, dělohu a střeva. Pokud svaly pánevního dna oslabí nebo jsou naopak v hypertonu (přílišném napětí), může dojít k úniku moči (stresová inkontinence), například při kašli, kýchání nebo fyzické aktivitě.
Svaly pánevního dna hrají roli v sexuální funkci a vnímání potěšení. Funkční pánevní dno může zvýšit citlivost a kvalitu sexuálního života.
Pokud svaly pánevního dna nefungují optimálně, může dojít k sestupu pánevních orgánů (prolapsu), což způsobuje nepohodlí a zdravotní komplikace.
Hormonální změny během menopauzy mohou oslabit svaly pánevního dna. Posilování těchto svalů může pomoci udržet jejich funkci a zamezit problémům spojeným s věkem.
Dysfunkce pánevního dna může vést k bolesti v oblasti pánve, zad nebo kyčlí. Práce s těmito svaly pomáhá odstranit napětí a zlepšit pohybový aparát.
Pánevní dno je součástí hlubokého stabilizačního systému těla. Spolupracuje s břišními svaly, bránicí a svaly zad, což přispívá ke správnému držení těla a ochraně páteře a kyčlí.
Práce s pánevním dnem (například formou jógy, dechových cvičení nebo fyzioterapie) přispívá k uvolnění napětí, snížení stresu a lepšímu propojení s vlastním tělem.
Silné pánevní dno pomáhá lépe zvládnout těhotenství a usnadňuje porod. Zároveň může prevence oslabení pánevního dna minimalizovat riziko komplikací po porodu.
Tento online kurz je dítětem mého 8týdenního cvičebního programu ReStart středu těla.
Jako lektorka fyzio-jógy s přesahem do somatické terapie jsem nejen sama na sobě, ale i na svých klientkách, vnímala, že k udržitelnému oploštění břicha, s tím souvisejícímu zbavení se bolestí zad, inkontinence, diskomfortu nebo necitlivosti v pánevní oblasti (nakonec nejde až tak o to, jak vypadáme, ale jak se cítíme) je potřeba CELOSTNÍ PŘÍSTUP.
Mnoho žen se s pánevním dnem ani nedokáže spojit. Případně se s ním propojí, dokáží jej aktivovat i relaxovat, ale rehabilitaci jim narušují nešťastné pohybové a lifestylové návyky a/nebo stres.
A proto jsem se rozhodla sestavit online kurz, kde se pánevnímu dnu budeme věnovat celostně a vezmeme v potaz všechny faktory, které jeho zdraví ovlivňují.
Tenhle kurz bych si přála vyučovat na školách :-). Protože tohle nás nikdo nenaučil. Tedy pokud jste neměly osvícenou učitelku biologie, tělocviku nebo maminku.
Věřím, že znalost svého pánevního dna je jeden ze základních stavebních kamenů zdravého ženského těla. Proto název : Pánevní dno 101.
Budu tě vést dovnitř. Do sebe. Do svého středu (těla).
Postavíme základy funkčnímu core, včetně pánevního dna.
Naučíme se, jak své pánevní dno cítit, ovládat a zapojovat v běžných každodenních činnostech (s dětmi na zádech :-).
Díky tomu se posílíš zevnitř, napřímíš, podpoříš svou energii a chuť do života (na intimnosti), podpoříš živostnost svých kyčlí a páteře a mnohem a mnohem více :-).
Lektorka fyzio-jógy, somatické terapie, embodiment couchingu specializující se posledních 6 let na rehabilitaci žen po porodu. Vyhledávají jí klientky nejen online, ale i osobně na skupinových lekcích a v individuální jógové terapii. Spolupracuje s ženami všech věkových kategorií od šestinedělí po zralý věk.
Disbalance, které se na těle projevily kvůli "zátěžovým zkouškám těhotenství a porodu" totiž s přibývajícím věkem nemizí, ale naopak se bez vhodného přístupu a cvičení prohlubují a mohou vyústit v komplikovanější neurologické, hormonální, pánevní potíže související s disfunčním dechovým vzorem a oslabeným středem těla (prolaps, výhřez ploténky, potíže se štítnou žlázou a reprodukčním systémem). Nic ale není ztraceno a jak ráda lektorka popisuje, své zdraví můžeme vzít do svých rukou kdykoli.
Svým 8týdenním online programem provedla již více než 500 žen.
Do porodu jsme nevěděla, že nějaké pánevní dno mám. Před porodem jsem byla aktivní sportovkyně, ale nikdy by mně nenapadlo, že některé svaly na těle nechceme mít "pevné", ale spíše pružné a funkční.
A přílišné napětí a mé odpojení od této oblasti se projevilo při 2. době porodní, kdy jsem nedokázala miminko nechat vyjít a došlo na hlubokou epiziotomii ("nástřih").
Do porodu byl mou psychohygienou běh. Když jsem ale po dlouhém čekání na hojící se ránu konečně vyběhla, nestačila jsem se divit, jak rychle došlo "k nehodě". Cítila jsem se trapně, odpojená od těla, od partnera (intimity).
Dnes vnímám své poranění a tyto potíže zpětně jako dar, který mně přivedl k józe a přerámování přístupu ke svému tělu (není to stroj, od kterého chci víc, pořád a rychleji, ale chrám mé duše, který si zaslouží respekt a péči).
Běhání mám stále ráda a nestačím se divit, jak jsem díky práci se středem těla pružnější, rychlejší a mám lepší výdrž. Zároveň mně začínají bavit sporty jako akro-jóga nebo paddle-boarding, které bych se slabým středem nezvládla.
Techniky, které s vámi budu sdílet, mi pomohly dát do kupy své pánevní dno a překonat začínající poporodní depresi (tyto dvě nádoby podle mého mínění byly velmi propojené). Odstranila jsem fyzickou bolest a napětí a posílila celé tělo zdravě, systematicky, s respektem k jeho jedinečné, těhotenstvím a porodem poznamenané fyziologii. Naučila jsem se relaxovat a být přítomná ve svém těle.
Tělo a mysl jsou spojené nádoby, proto bych vám ráda předala komplexní přístup ke cvičení, který vychází z jógy, principů zdravého pohybu, fyzioterapie, psychoterapie a především zkušeností mých a stovek žen, které prošly kurzem před vámi. Věřím, že důležitou součástí regenerace po porodu (ať už jste rodila před 6 týdny nebo 6 lety) je posílení, ale i uvolnění a to nejen těla, ale i mysli.
Dnes jsem především maminkou 6letého syna, lektorkou gravid jógy i poporodní jógy, principů zdravého pohybu a nadšenou průvodkyní žen na jejich cestě k fyzické síle a vnitřnímu klidu.
Díky zařazení vědomého pohybu, technikám pro regulaci nervové soustavy a vylepšení pohybových návyků
✓ Pocit aktivního pánevního dna (středu těla), které podrží páteř a uleví bolavým zádům
✓ Zlepšení nebo vymizení inkontinence a diskomfortu v pánevní oblasti
✓ Zvýšení libida a zlepšení intimního prožitku, sebevědomí
✓ První změny vzhledu spodního břicha a oploštění
✓ Optimalizaci držení těla (napřímení)
✓ Zlepšení vnímání a cítění svého těla, sebe sama, toho, co ti (ne)dělá dobře
V lekcích se budeme soustředit na funkční pohyby (vycházející nejen z vývojové kineziologie) a specifické směry pohybu, které umožní pánevnímu dnu propojení a integraci se zbytkem neuromuskulárního systému aby se vytvořila efektivní, zdravá síť. S tímto ideokinetickým přístupem umožňujeme tělu aby si našlo a vytvořilo optimální pohybové návyky aniž by nám v tom bránily ty staré.
Chceme pánevní dno naučit efektivně reagovat, aniž bychom na to musely myslet. Aby se to mohlo postupem času stát, v kurzu obnovíme neuro-muskulární propojení, naučíme se (znovu) tuto část těla a její pohyb cítit.
Čekají nás cviky podporující hluboký stabilizační systém, funkci středu těla a tím i rovnováhu, pevnost břicha a volnost pro vaše záda, kyčle. Překvapivou souvislostí a příjemným "vedlejším efektem" této práce bývá ústup bolestí kolen, ramen, eSIček.
Protahování, rotace, uvolňování zatuhlých míst a fasciální fitness a to vše pánevní dno friendly. :-) Podpoříme tím nejen funkci pánevního dna, ale i regulaci nervové soustavy a rozvíříme energii.
Práce s pánevním dnem nevyhnutelně vede ke zvýšené citlivosti v celé oblasti ženského genitálu a pochvy. Celá oblast se prokrví a už to, že sem povedeme pozornost a vědomě se ji naučíme ovládat, podpoří vaše libido. PS: Věděla jste, že orgasmus a sebe-potěšení je skvělým tréninkem pánevního dna? ;-)
Stres (ať už vědomě nebo nevědomě prožívaný) napřímo negativně ovlivňuje funkčnost našeho pánevního dna.
Jelikož je stres biochemickou reakcí k těle, k jeho odbourání nestačí techniky ovlivňující pouze mysl. Je potřeba pracovat s tělem a autonomní nervovou soustavou. V kurzu najdete na každý den jednoduchou a extrémně příjemnou :-) techniku, která pomůže vašemu systému se zregulovat, zmetabolizovat kortizol a cítit se přítomná a uvolněná ve svém těle.
Techniky zaměřené na procítění vlastního těla, mindfulness, díky nimž si budeme moci povšimnout, kdy a kde v těle držíme napětí a následně jej umět rozpouštět.
Regulace NS (nervové soustavy) pohybem se zaměřením na stimulaci bloudivého nervu. Tímto krokem krásně navážeme na dechová cvičení z prvního modulu.
V kurzu najdete i cvičení, která vás povzbudí, rozrproudí energii a kreativitu. Regulace nervové soustavy neznamená pouze "uklidnění". Pokud je váš systém ve stavu "zamrznutí/kolapsu/vyčerpání", techniky ze somatické terapie naopak energii uvolní a budete mít více elánu a chuti do života.
Techniky, které v kurzu najdete, podpoří váš spánek a regeneraci. Bude se vám snadněji usínat (můžete jimy nahradit méně zdravé večerní návyky typu alkohol, mobil, televize) a spánek bude kvalitnější, budete se budit odpočinuté a svěží.
Často ode mne slýcháte větu "můžeme cvičit x hodin denně, ale když si po zbytek dne v těle visíme, je to, jako bychom necvičily vůbec". Pohybové a lifestylové návyky jsou většinou chybějícím dílkem do skládanky rehabilitace pánevního dna. A proto se ženy tak často vracejí do ordinací svých gynekologů nebo fyzioterapeutů v horším stavu, než když přišly. Nikdo je totiž nenaučil "záchodový protokol" a principy zdravého pohybu.
Vzhledem k tomu, že jsem sama maminkou malého draka, předám vám tipy do konkrétních činností normálních žen v domácnosti, nebo v kanceláři, které můžete zařadit kdykoli.
.
.
.
.
.
.
1x týdně odpovědi na tvé dotazy ve Facebookové skupině nebo e-mailem (živá podpora od Terezy).
Po celý rok přístupu ke kurzu budeš mít k dispozici Facebookovou skupinu, kde se můžeme vzájemně podpořit.
Pohled fyzioterapie na zácpu a nadýmání a vliv na pánevní dno a břišní stěnu.
Jak se starat o jizvu po epiziotomii (po nástřihu) nebo císařském řezu.
✓ Kurz je určen k samostudiu.
✓ K obsahu formou videí budeš mít přístup ve členské sekci.
✓ Uvítáme tě také na FB v podpůrné skupině, kde můžeš pokládat dotazy, na které 1x týdně odpovíme.
✓ Nemáš Facebook? Nevadí! Své dotazy nám můžeš zaslat i na e-mail.
- 28x video se cvičením a tipy pro funkční pánevní dno
- 12x lekce fyzio-jógy
- 12x lekce somatické terapie
- 8x video s principy zdravého pohybu do každodennosti (intimita, domácnost, jak sedět, chůze, atd.)
- Tipy pro zdravé vylučování (záchodový protokol :-)
- Návody jak přeučit močový měchýř/vyzrát na urgenci.